top of page

TOP 10

Toto jsou knihy, které nás momentálně hodně baví 
a které jsou u nás k dostání.
Sledujte tento žebříček pečlivě a často, protože jej můžeme kdykoli změnit!

01

Labuť a lovec

Českobudějovický spisovatel Jiří Březina vydal tentokrát mytologií prostoupený příběh z dob mezolitu zasazený mezi Šumavské kopce, tam kde se dnes leskne hladina Lipna.

02

Dívka s vášní pro indigo

Skutečný příběh Elize Lucasové, dívky z amerického jihu 18. století, která se rozhodla zachránit otcem svěřený majetek výrobou indigové barvy, za kterou jsou Francouzi ochotní platit obří sumy. Kdo jí ale naučí pěstovat původně západoafrickou rostlinu úchvatně modré barvy? Toto je příběh skutečné dámy, která přispěla k emancipaci budoucích Spojených států.

03

Krajina roztavených zvonů

Nový román oblíbeného jihočeského spisovatele Jana Štiftera jehož příběh sahá od roku 1832 až po současnost. Ve vyprávění sedmi mužů se odvíjí pohnutý osud jedné rodiny . Každá generace se musí vypořádat s nástrahami své doby.

04

Vévoda

Horská vesnice v severní Itálii, starobylá vila se zpustlou zahradou a poslední dědic vymírajícího šlechtického rodu. A dva muži, kteří se nenávidí na život a na smrt... Napínavý příběh s gotickou atmosférou působí, jakoby se odehrával v jiném století a přesto je výpovědí o současnosti.

05

Duluozova marnost

Jack Duluoz, tedy alter ego Jacka Kerouaca, vypráví své ženě, a také čtenáři, čím vším si musel projít v letech 1935-46. Příběh přerodu ambiciózního maloměstského fotbalisty v intelektuála omámeného New Yorkem má jediné směřování - Kerouac, totiž Duluoz, je na nejlepší cestě k tomu stát se kultovním autorem beat generation.

06

Hella

Kniha roku Magnesia Litera 2024 je příběhem české Židovky, která byla předobrazem postavy Ri z románu Jiřího Weila Moskva-hranice. Helena Fischrová strávila 10 let v Gulagu na severu Ruska a po propuštění žila v Moskvě až do své smrti. Román Aleny Machoninová se snaží rekonstruovat její osudy i vnitřní život na základě všech dostupných faktů včetně Helliny korespondence. 

07

Antikomunistické manifesty

Předmětem fundované a čtivé práce Johna V. Fleminga je čtveřice knih (Tma o polednách, Ze tmy, Zvolil jsem svobodu, Svědek), jejichž příběhy zasadil autor do širokého historického kontextu 30. až 50. let 20. století a rozebírá je ve všemožných souvislostech.

08

Příslib a naplnění

Kniha Arthura Koestlera se zabývá historií Palestiny od tzv. Balfourovy deklarace, která v roce 1917 slibovala Židům zřízení národní domoviny v Palestině, do let 1948-49, kdy Izrael obhájil svou existenci ve válce proti Arabům a začal klást základy státní existence.

09

Sluneční zahrada

Další kniha krumlovského autora Jiřího Havlíka je tentokrát určena dětem, ale nejen jim. Vypráví  o štěstí a náhodě, přátelství a kamarádství, moudrosti a poznání, o vůli a chtění. Taky o lidské zlobě, nenávisti, smůle i neštěstí. A hlavně o touze nikdy se nevzdat a jít stále dál.

10

Ajdar

V jádru země žije drak Ajdar, který je příčinou hrůzostrašného zemětřesení. Proč má tak špatnou náladu? Holčička Matyldina, která chce zachránit svoji krásnou zem, se bude muset vypravit za Ajdarem a rozluštit tu záhadu.

-

bottom of page